Zilliqa Logosu
 • Coin Popülerlik
 • Coin Güven Durumu
 • Coin Projesi
 • Coin analizi

Genel Özellikler

 • Coin Ağı ZIL Zilliqa
 • Sertifika Bilinmiyor
 • Coin Firması Prateek Saxena
 • Coin Sitesi https://www.zilliqa.com/
 • Desteklediği Cüzdanlar MetaMask - Trust W.
 • Coin Arzı 21,000,000,000USD
 • Coin Hacmi 122760342USD
 • Kuruluş Yılı 2017
 • Listelendiği Borsalar Binanca - Huobi Global - KuCoin - Bybit - Gate.io - Bitfinex
 • Whitepaper https://docs.zilliqa.com/whitepaper.pdf

Zilliqa Hakkında

Rate this post

Zilliqa (ZIL) nedir?

Zilliqa, verimlilik için tasarlanmış, saniyede binlerce işlemi işleyebilen açık, izne gerek duymayan bir blok zinciri ağıdır. İkinci katman ölçekleme çözümü olarak Sharding kullanarak blok zinciri ağlarının ölçeklenebilirlik ve hız sorunlarını çözmeyi amaçlar. Platform, birçok merkezi olmayan uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Ekim 2020’den itibaren, staking ve yield farming gibi ek özellikler için destek sunmaya başladı.
Zilliqa’nın geliştirilmesi resmi olarak Haziran 2017’de başladı ve test ağı Mart 2018’de yayına girdi. Bir yıldan uzun bir süre sonra, platform ana ağını Haziran 2019’da başlattı.
ZIL, ağ üzerinde işlemleri işlemek ve akıllı sözleşmeleri yürütmek için kullanılan Zilliqa Ağının yerel yardımcı program tokenidir.

 

Zilliqa’nın kurucusu kimdir?

Zilliqa projesi aslen Singapur Ulusal Üniversitesi Bilgisayar Okulu’nda yardımcı doçent olan Prateek Saxena tarafından tasarlandı. 2016 yılında, Saxena ve Bilgisayar Okulu’ndaki birkaç öğrenci, paylaşım odaklı bir blok zinciri mimarisinde ağ verimliliğini ve hızını nasıl artıracağını açıklayan bir makale yayınladı.

Saxena aynı zamanda birçok finans ve teknoloji girişimine güç veren bir şirket olan Anquan Capital ve Max Kantelia’nın kurucu ortağıdır ve Juzar Motiwalla’daki Singapur Bilişim Derneği’nin eski başkanıdır. Şirket, Zilliqa ağını geliştirmek için Haziran 2017’de Zilliqa Research’ü başlattı. Dong Xinshu CEO, Jia Yaoqi Baş Teknoloji Sorumlusu ve Amrit Kumar Baş Bilim Sorumlusu. Üçü de daha önce Singapur Ulusal Üniversitesi Bilgisayar Okulu’nda araştırma görevlisi olarak çalıştı.

 

Zilliqa Ağı Güvenli mi?

Zilliqa ağı, pratik bir Bizans Hata Toleranslı konsensüs protokolü (kısaca pBFT) ile güvence altına alınmıştır. Başka bir deyişle, düğümlerin en az üçte ikisi blok zincirine veri eklemeyi onaylamalıdır. Her Zilliqa blok zinciri parçası, işlemin bir alt bölümünü doğrulamak için bir dizi düğüme bağlanır ve her bir parça fikir birliğine ulaştığında, ikinci bir düğüm grubu, parçanın genel sonucunu doğrular ve bunları yeni bloklar ortası olarak blok zincirine ekler.

Ağ, eliptik şifreleme kullanır ve fikir birliği protokolünün güvenli bir şekilde çalışması için birden çok imza gerektirir. İşlem kayıtlarını koruyan pBFT konsensüs protokolüne ek olarak, Zilliqa, düğümlere kimlik atamak ve parçalar oluşturmak için bir iş kanıtı algoritması kullanır.

Zilliqa, geliştirdiği betik dili Scilla’yı kullanarak akıllı sözleşmeler oluşturur.

“Akıllı Sözleşme Ara Dili”nin kısaltması olan Scilla, kodlama sürecindeki güvenlik açıklarını otomatik olarak belirleyip ortadan kaldırmak ve akıllı sözleşmelerin güvenliğini matematiksel kanıtlarla doğrulamayı kolaylaştırmak için tasarlanmış güvenlik odaklı bir dildir.

 

Zilliqa (ZIL) nereden satın alınır?

ZIL, Zilliqa ağının yerel tokenidir ve birçok önde gelen kripto para borsasında listelenmiştir. Bunlar Binance, Huobi, Bitfinex ve Bithumb gibi isimleri içerir. Bu platformlarda fiat para birimleri, sabit paralar ve diğer kripto para birimleri için ticaret çiftleri bulunur.

 

Coini Oyla

Rate this post

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir