Cardano – ADA Logosu
 • Coin Popülerlik
 • Coin Güven Durumu
 • Coin Projesi
 • Coin analizi

Genel Özellikler

 • Coin Ağı ADA Cardano
 • Sertifika Bilinmiyor
 • Coin Firması Charles Hoskinson
 • Coin Sitesi www.cardano.org
 • Desteklediği Cüzdanlar MetaMask - Trust W.
 • Coin Arzı 45.000.000.000USD
 • Coin Hacmi 998575143USD
 • Kuruluş Yılı 2017
 • Listelendiği Borsalar Binance - FTX - Huobi Global - Coinbase Exchange - KuCoin - Bybit - Gate.io - Bitfinex - Kraken
 • Whitepaper https://docs.cardano.org/en/latest/

Cardano – ADA Hakkında

Rate this post

Cardano Nedir?

Cardano (ADA) merkeziyetsiz bir platform olarak, karmaşık programlanabilir değer transferlerinin güvenli ve ölçeklendirilebilir bir şekilde gerçekleşmesine imkan tanıyor. Charles Hoskinson tarafından kurulan platformun geliştirilmesine 2015 yılında başlandı. Piyasaya sunulmadan önce 2017’de bir ICO’da yaklaşık 60 milyon dolar topladı. Hoskinson ayrıca Ethereum’un kurucularından biri olarak biliniyor.

Cardano, daha önce geliştirilmiş herhangi bir protokolden daha gelişmiş özellikler sunmayı amaçlayan bir akıllı sözleşme platformu geliştiriyor. Bilimsel bir felsefe ve araştırma odaklı bir yaklaşım ile geliştirilen ilk blok zinciri platformudur. Geliştirme ekibi, uzman mühendisler ve araştırmacılardan oluşan büyük bir küresel topluluktan oluşur. Protokolün, endüstrideki en titiz akademik ve ticari yazılım standartlarıyla geliştirilen esnek ve ölçeklenebilir bir katmanlı blockchain yazılım yığınına sahip olduğu belirtiliyor.

Cardano, mülkiyet ve yönetim bakımından ayrılan üç kuruluş tarafından destekleniyor: Cardano ekosisteminin gelişimini yöneten İsviçre merkezli bağımsız kuruluş Cardano Vakfı; Cardano’yu tasarlayıp geliştiren IOHK ve Cardano’nun kâr amaçlı kısmını ticari iştiraklerle destekleyen kâr amaçlı iş kolu Emurgo.

Cardano Madenciliği ve Cardano Stake Nasıl Yapılır?

Cardano, Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizmasını kullanmaktadır. Bu konsensüs, hesaplama gücüne dayanan bir sistem yerine dijital varlık sahipliğini dikkate alan bir yapıya sahiptir. Bu konsensüs yapısında zaman dilimleri (time slot) ve devre (epoch) olarak adlandırılan temel parçalar mevcuttur. Her devre de Cardano blockchaininde üretilen blokları yaratmak ve doğrulamakla görevli bir slot lideri tarafından yönetilmektedir. Bloklardaki işlemler ise slot liderleri tarafından üretildikten sonra paylara bağlı olarak seçilen girdi doğrulayıcıları (input endorser) tarafından onaylanır. Bir devrede, birden fazla girdi doğrulayıcısı da bulunabilir.

Ouroboros ödül sistemi, coin üretmek için büyük miktarda güç kullanan iş ispatına karşın bulunabilirlik ve işlem doğrulama için teşviklere sahip. Cardano blockchain’inde görev alanlara verilen ödüller üç paydaş arasında dağılıyor; girdi doğrulayıcılar, çok taraflı bilgi işlem paydaşları ve  zaman slotu liderleri.

Cardano staking, yol haritasında bulunan Shelley döneminin bir özelliğidir. Mayıs 2020’de aktif hale gelen Shelley Teşvik Testneti, ADA sahiplerinin kendi paylarını devrederek ya da pay havuzu (stake pool) işleterek ödül kazanmalarını sağlıyor.

Cardano (ADA) Nasıl Satın Alınır?

Bu dijital para birimini destekleyen herhangi bir kripto borsasından ADA satın alabilirsiniz. ADA, borsada veya bir depolama cüzdanında saklanabilir.  Kripto para dünyasına yeni dahil olanların Cardano nasıl alınır sorusuna cevap bulmak için izleyebileceği birçok yol var, ancak coinincele.com olarak en doğru bilgiyi, hizmeti vermek için çok çalışıyoruz.

Coini Oyla

Rate this post

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir