Internet Computer Logosu
 • Coin Popülerlik
 • Coin Güven Durumu
 • Coin Projesi
 • Coin analizi

Genel Özellikler

 • Coin Ağı ICP Internet Computer
 • Sertifika Bilinmiyor
 • Coin Firması Dominic Williams
 • Coin Sitesi www.dfinity.org
 • Desteklediği Cüzdanlar MetaMask - Trust W.
 • Coin Arzı SınırsızUSD
 • Coin Hacmi 85.013124USD
 • Kuruluş Yılı 2016
 • Listelendiği Borsalar Binanca - Huobi Global - Coinbase Exchange - KuCoin - Bybit - Gate.io - Kraken
 • Whitepaper https://dfinity.org/whitepaper.pdf

Internet Computer Hakkında

Rate this post

Internet Computer (ICP) nedir?

Internet Computer, sınırsız kapasite ve ağ hızına sahip dünyanın ilk blok zinciri ağıdır. Ve; Bitcoin ve Ethereum’dan sonra en büyük üçüncü blok zinciri yapısını temsil ediyor. Geliştiricilere güçlü bir yazılım oluşturma ortamı sağlarken, akıllı sözleşme hesaplamalarını ve verilerini ağ hızında çalışacak, verimli bir şekilde işleyecek ve depolayacak şekilde ölçeklendiren bir blok zinciri bilgisayarıdır. Bunu mümkün kılan Internet Computer, tokenleştirilmiş İnternet hizmetleri, tüm sektörler için platformlar, merkezi olmayan finansal hizmetler ve hatta geleneksel kurumsal sistemler ve web sitesi oluşturmak için devrim niteliğinde yeni yollar üretirken yazılım kavramını yeniden icat etti. Ekim 2016’da Dominic Williams tarafından başlatılan proje, kripto topluluğundan büyük ilgi gördü. DFINITY formları; Andreessen Horowitz, Polychain Capital, SV Angel, Aspect Ventures, Electric Capital, ZeroEx, Scalar Capital ve projeyi erkenden destekleyen bazı önemli Ethereum destekçilerinden toplam 121 milyon dolarlık fon topladı. 50.000’den fazla kayıtlı katılımcı, 2018 airdropunda ICP jetonları aldı. 18 Aralık 2020’de DFINITY, Internet Computer Protokolü’nün alfa ana ağını başlattı. 10 Mayıs 2021’de DFINITY, merkezi olmayan bir yapı oluşturmanın son adımı olarak Internet Computer sistemini açtı. Hareket, proje için önemli bir kilometre taşı ve ardından internetin artık merkezi olmayan bir küresel bilgisayar olarak işlev gördüğü söyleniyor. ICP belirtecinin keşfi, Internet Computer protokolünün tüm kaynak kodunu halka açık hale getirerek on binlerce topluluk üyesinin İnternet bilgisayar ağının yönetiminde söz sahibi olmasını sağlar.

 

Internet Computer kurucusu kimdir?

Dominic Williams, DFINITY projesinin kurucusu ve baş geliştiricisidir. Kendi içinde; Threshold Relay, Probabilistic Slot Consensus ve benzeri kripto teknolojilerinin arkasındaki ekiplerde çalışmış, Bitcoin ve Ethereum teknik topluluğunun ilk üyelerinden biri olan kripto para teorisyeni, seri girişimci. Daha önce, girişim destekli bir kripto proje kuluçka merkezi olan String Labs’ın Başkanı ve CTO’suydu. Aynı zamanda Mirror Labs’de bir DeFi öncüsü ve milyonlarca kullanıcı için bir MMO oyunu olan Fight My Monster’ın kurucusu ve CEO’sudur. Ayrıca System7, Airdocs ve Smartdrivez gibi birçok startup kurmuştur. King’s College London’dan Bilgisayar Bilimleri bölümünden birincilikle mezun oldu.

 

ICP Token Ne İşe Yarıyor?

Internet Computer Protokolünün yerel belirteci olan ICP, ağda üç önemli rol oynar:
• Ağ Yönetimini Kolaylaştırma: ICP tokenleri, nöronları kilitleyebilir ve oluşturabilir, oylama yoluyla ağ yönetimine katılabilir ve ekonomik ödüller alabilir.
• Hesaplama için Cycle Üretimi: ICP, Cycle haline dönüştürülebilen değerli depolama kaynakları üretir. Yukarıdaki döngü, kullanım sırasında tüketilen yakıt gibi davranarak hesaplamaya güç sağlar. NNS, ICP’yi farklı oranlarda Cycle yapılara dönüştürür. Ağ kullanıcılarının neredeyse sabit bir maliyetle yeni Cycle oluşturabilmeleri için temel atılmıştır. Bu nedenle, maliyet tahmin edilebilir hale gelir.
• Katılımcıların Ödüllendirilmesi: Ağın işleyişinde önemli bir rol oynayanları ödüllendirmek ve teşvik etmek için, aşağıdaki durumlarda yeni ICP tokenleri oluşturur: a) Yönetişime katılanlar tarafından oylama için ödüller, b) Emanet işletmesi için ödüller ağ ve c) çeşitli diğer faaliyetler.

 

Internet Computer nerede listelenir?

Coinbase, Huobi ve OKEx borsaları, 10 Mayıs’ta yayına giren Internet Computer Token’ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Tanıtıldığında Internet Computer Simgesi (ICP) için bir kısaltma olarak belirlendi.

Coini Oyla

Rate this post

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir