Immutable X Logosu
 • Coin Popülerlik
 • Coin Güven Durumu
 • Coin Projesi
 • Coin analizi

Genel Özellikler

 • Coin Ağı Ethereum (ERC-20)
 • Sertifika Bilinmiyor
 • Coin Firması James Ferguson - Robbie Ferguson
 • Coin Sitesi https://www.immutable.com/
 • Desteklediği Cüzdanlar MetaMask - Trust W.
 • Coin Arzı 2,000,000,000USD
 • Coin Hacmi 48571194USD
 • Kuruluş Yılı 2018
 • Listelendiği Borsalar OKEx - FTX - Huobi Global - Bybit - Bitget
 • Whitepaper https://support.immutable.com/hc/en-us/articles/4405227590799

Immutable X Hakkında

Rate this post

Immutable X (IMX) Nedir?

Immutable X, ikinci katman blok zinciri çözümü. NFT ölçekleme protokolü Ethereum üzerinde çalışır. Immutable X’in tanımladığı gibi, blockchain, Ethereum’un düşük ölçeklenebilirlik, zayıf kullanıcı deneyimi, yetersiz likidite ve zayıf geliştirici deneyimi sınırlamalarının üstesinden gelir. Bunun yerine, kullanıcılar gaz ücreti ödemeden ve ticaret için güvenlikten ödün vermeden NFT’ler oluşturur veya alım satım yapar. Ek olarak, gerçek zamanlı işleme ve yüksek ölçeklenebilirlikten yararlanır. Bunu başarmak için, Immutable X, Vitalik Buterin’in “Ethereum ağındaki tüm yeteneklerden yararlanma” dediği STARK zk-rollup teknolojisi kullanılarak oluşturuldu.

Bu teknoloji ile kullanıcılar, ERC-20 ve ERC-721 gibi jetonları ölçekte oluşturup dağıtabilir.

Immutable X üzerine kurulu bir proje olan Gods Unchained’in direktörü Chris Clay, Immutable X sayesinde çalışmalarının daha önce mümkün olmayan yeni nesil metasistemleri mümkün kıldığını söyledi. Bu şekilde Immutable X, kullanıcılar ve geliştiriciler için birinci sınıf bir deneyim yaratmayı hedefliyor.

 

Immutable X Kurucusu Kim?

Immutable X; daha önce 1 milyar dolarlık bir e-ticaret şirketinde yazılım geliştirme ekibini yöneten James Ferguson ve kardeşi Robbie Ferguson tarafından kuruldu. Her ikisi de Forbes Magazine’in 30 Yaş Altı 30 Girişimci listesine girmeyi başardı.
Ekip, blockchain, FAANG, finans, fintech ve yönetim danışmanlığı gibi farklı alanlarda geniş deneyime sahip 100’den fazla kişiden oluşuyor. 2018’deki tohum yatırım turunun ardından, Eylül 2019’da A Serisi finansmanda 15 milyon dolar aldı.

Yatırımcılar arasında Coinbase, Naspers, Nirvana Capital, Apex Capital Partners, Continue Capital ve Galaxy Digital gibi blockchain yatırımında başarılı olan şirketler yer alıyor.

 

Immutable X Ağı Güvenli mi?

İkinci katman blok zinciri çözümü Immutable X sıfır gaz çalışır, böylece operatörler kendi işlem ücretlerini belirleyebilir. Ethereum için diğer ölçekleme çözümlerinden farklı olarak, Immutable X, Ethereum blok zincirinin temel güvenlik özelliklerine sahiptir ve merkezi bir yan zincirin olmaması nedeniyle saldırıya %51 dirençlidir.

Immutable X protokolü zk-rollup kullanır. Başka bir deyişle, varlıklar ikinci katman blok zincirinde işlem görür ve işlemin geçerliliği Ethereum tarafından kanıtlanır. Immutable X ayrıca STARK kanıtlarını kullanır çünkü SNARK’ların aksine kuantum bilgisayar koruması içerir. Yüksek maliyetine rağmen daha fazla güvenlik sağlar. Immutable X, katman 1 çözümü olarak Ethereum ağında kalmayı seçti. Çünkü ekip, Ethereum’u hem güvenilir hem de merkezi olmayan varlık sahipliği fikrini en iyi temsil eden ağ olarak tanımlıyor. Ekibin sözleriyle, Ethereum, ağ tıkanıklığı ve artan gaz ücretlerinden muzdarip olmasına rağmen kısa vadeli ölçeklenebilirlik iyileştirmelerine göre merkezileştirmeye öncelik veriyor. Bu nedenle, NFT projeleri geliştirenler için hala temel blok zinciri ağıdır.

 

Immutable X (IMX) Nereden Satın Alınır?

IMX tokenleri OKEx, FTX, Huobi Global, Bybit ve Bitget’te mevcuttur.

Coini Oyla

Rate this post

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir