Decentraland Logosu
 • Coin Popülerlik
 • Coin Güven Durumu
 • Coin Projesi
 • Coin analizi

Genel Özellikler

 • Coin Ağı Ethereum (ERC-20)
 • Sertifika Bilinmiyor
 • Coin Firması Ariel Meiliich - Esteban Ordano
 • Coin Sitesi www.decentraland.org
 • Desteklediği Cüzdanlar MetaMask - Trust W.
 • Coin Arzı SınırsızUSD
 • Coin Hacmi 225416618USD
 • Kuruluş Yılı 2017
 • Listelendiği Borsalar Binanca - FTX - Huobi Global - Coinbase Exchange - KuCoin - Bybit - Gate.io - Bitfinex - Kraken
 • Whitepaper https://decentraland.org/whitepaper.pdf

Decentraland Hakkında

Rate this post

Decentraland (MANA) Nedir?

Decentraland (MANA) kendisini; kullanıcıların içerik ve uygulamalar oluşturmasına, deneyimlemesine ve bunlardan para kazanmasına olanak tanıyan, Ethereum blok zincirinden güç alan bir sanal gerçeklik platformu olarak tanımlıyor.

Bu sanal dünyada kullanıcılar daha sonra ziyaret edebilecekleri arsalar satın alıyor, yeni binalar inşa ediyor ve para kazanıyor.

Decentraland, 2017’de 24 milyon dolarlık token arzının (ICO) ardından piyasaya sürüldü. Sanal dünya 2019 yılında kapalı betaya girdi ve Şubat 2020’de tüm kullanıcıların kullanımına sunuldu. O zamandan beri katılımcılar; etkileşimli oyunlar, giderek çeşitlenen 3D görseller ve birçok yeni etkileşimli özellik dahil olmak üzere LAND arazisinde farklı deneyimler yarattı.

Decentraland ağı iki token kullanır: MANA ve LAND. Eşsiz (non-fungible) bir ERC-721 LAND jetonunu satın almak için, ERC-20 standardında geliştirilen MANA jetonunun yakılması gerekir. MANA jetonları, Decentraland pazarında avatarlar, giyilebilir cihazlar, isimler ve benzeri kozmetik sanal varlıklar için ödeme yapmak için kullanılabilir.

 

Decentraland’ın kurucusu kimdir?

Merkezi olmayan; şimdi danışman olarak protokolü desteklemek için görevlerinden ayrılmadan önce projede etkili olan Ariel Meiliich ve Esteban Ordano tarafından ortaklaşa kuruldu.
Ariel Meilich daha önce 2017’den 2020’ye kadar Decentraland’da proje lideriydi. Bir çevrimiçi çeviri uygulaması ve bir CRM platformu da dahil olmak üzere birçok başka girişimi başlatan bir seri girişimcidir. Ayrıca Silikon Vadisi’nin önde gelen girişim fonlarından biri olan Charles River Ventures’ta analist olarak çalıştı.
Öte yandan Esteban Ordano, Decentraland’ın eski teknoloji lideri. Adın kripto para alanında uzun bir geçmişi var ve çeşitli pozisyonlarda bulunuyor. Ordano, BitPay’de bir yazılım mühendisidir ve Matic Network için danışman olarak hizmet vermiştir.

 

Dolaşımda Kaç Decentraland (MANA) Var?

Ocak 2021 itibarıyla 1,49 milyardan fazla MANA token dolaşıma girmişti. Bu sayı, mevcut toplam 2,19 milyar MANA arzının yaklaşık yüzde 68’ine eş değer.

Gerçek toplam arz ise 2,8 milyar MANA olarak belirlendi. Ancak LAND açık artırmaları sonucunda 600 milyondan fazla MANA yakıldığı için toplam arz azaldı.

Ayrıca, Decentraland pazaryeri üzerinde gerçekleşen her işlemde yüzde 2,5 oranında MANA yakıldığı gibi, dolaşımdaki MANA arzını daha da azaltmak üzere bir dizi yeni yakım mekanizmasının yolda olduğu söyleniyor.

MANA başlangıç aşamasında, birinci yıl için yüzde 8 oranında büyüme ve enflasyon oranı belirlerken, zamanla bu oran kademeli biçimde düşecek şekilde tasarlandı. Ancak enflasyon süreci an itibarıyla devre dışı. Resmi Decentraland sözlüğüne göre, “gerekli hale gelene kadar” enflasyon başlatma planı bulunmuyor.

Toplam MANA arzının yüzde 40’ı, 2017 yılında gerçekleşen ilk token arzı (ICO) sırasında satıldı. Ek olarak, arzın yüzde 20’si topluluğu teşvik etmek için ayrıldı. Yüzde 20’si geliştirme ekibine ve diğer erken dönem destekçilere gitti. Kalan yüzde 20 ise Decentraland tarafından saklanıyor. Projenin ilk token’ları artık kazanılamıyor. Halen Akıllı Sözleşme Çözümleri adlı kendi akıllı sözleşme şirketini yönetiyor.
Esteban, yerleşik bir blockchain teknolojisi altyapı şirketi olan Zeppelin Solutions’ın kurucu ortağı olarak da bilinir.
Ariel ve Estaban artık projeye liderlik etmese de, Decentraland gelişimi, yakın zamanda kurulan Decentraland Vakfı’nın çabalarıyla devam ediyor.

Coini Oyla

Rate this post

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir