Arweave Logosu
 • Coin Popülerlik
 • Coin Güven Durumu
 • Coin Projesi
 • Coin analizi

Genel Özellikler

 • Coin Ağı AR Arweave
 • Sertifika Bilinmiyor
 • Coin Firması Sam Williams - William Jones
 • Coin Sitesi https://www.arweave.org/
 • Desteklediği Cüzdanlar Arweave Wallet
 • Coin Arzı 66,000,000USD
 • Coin Hacmi 40401473USD
 • Kuruluş Yılı 2018
 • Listelendiği Borsalar Binanca - Huobi Global - KuCoin - Gate.io
 • Whitepaper https://www.arweave.org/files/arweave-lightpaper.pdf

Arweave Hakkında

Rate this post

Arweave (AR) nedir?

Arweave, sınırsız verinin depolanması için bir platform sağlamak üzere tasarlanmış merkezi olmayan bir depolama ağıdır. Ağ, kendisini “kalıcı ağ” yapısına sahip “toplu olarak sahip olunan ve asla unutulmayan” bir sabit disk, topluluk tarafından yönetilen uygulamalar ve platformlardan oluşan kalıcı bir merkezi olmayan ağ olarak tanımlıyor.
Arweave, madencilere “ağ verilerini süresiz olarak tutmaları” için ödeme yapmak için yerel kripto para birimi AR’yi kullanıyor.
Proje ilk olarak Ağustos 2017’de Archain olarak duyurulmuştu. Daha sonra Şubat 2018’de Arweave olarak yeniden adlandırıldı ve resmi olarak Haziran 2018’de piyasaya sürüldü.

 

Arweave’in kurucusu kimdir?

Arweave, Kent Üniversitesi’ndeki iki doktora öğrencisi Sam Williams ve William Jones tarafından kuruldu. Williams, projeye merkezi olmayan ve dağıtılmış sistemlerde deneyim sahibi olarak katıldı. Çalışmalarının bir parçası olarak HydrOS adlı bir işletim sistemi geliştirdi. Jones’un odak noktası grafik teorisi ve dijital sinir ağlarıdır. Jones programdan ayrıldı ve doktorasını 2018 yılının ortalarında, Williams şirkete odaklanmak için bıraktığında tamamladı.

Williams’ın ifadesine göre, proje için ilk fikir İskoçya’da bir dağda yürürken aklına geldi ve fikir aşamasını Jones’a götürdüler ve teknik detaylar üzerinde çalıştılar. Arweave projesini başlattıktan sonra Williams, hammadde endüstrisinde blok zinciri tabanlı bir tedarik zinciri takip sistemi sağlayan bir şirket olan Minespider’a danışman olarak seçildi. Ayrıca Techsars hızlandırıcı programında mentor olarak görev yaptı.
Arweave Protokolü merkezi bir liderlik yapısı ile kurulmuş olmasına rağmen, çekirdek topluluk üyeleri, ağının ve ekosisteminin büyümesini ve genişlemesini kolaylaştırmak için Ocak 2020’de başlatılan merkezi olmayan özerk bir organizasyona dahil edildi.

 

Arweave Ağı Güvenli mi?

Arweave ağı, bir Erişim İspatı (Proof-of-Access, PoA) konsensüs  yapısı kullanılarak “Blockweave” adı verilen blok zinciri teknolojisinin değiştirilmiş bir versiyonu üzerine inşa edilmiştir. Bu algoritma, Proof of Work (PoW) modelinin farklı bir versiyonudur. PoA algoritmasında her yeni blok sadece bir önceki bloğa değil, aynı zamanda önceki bloklardan rastgele seçilen birine de bağlanır. İki blok bilgisini kullanarak yeni bir hash kodu oluşturuluyor. Madenciler, tüm blok zinciri verilerini depolamak zorunda değildir, ancak yeni bloklar oluşturmak için ihtiyaç duyacakları eski bloklara erişme yeteneğine sahip olduklarını kanıtlamak için daha fazla veri depolamaya teşvik edilir.
Arweave, RandomX tarafından kullanılan madencilik protokolü, Ağustos 2019’da dört siber güvenlik firması, Trail of Bits, Kudelski Security, X41 D-Sec ve QuarksLab tarafından başarıyla denetlendi.

Proje, 2021 yılının başlarında Aralık 2020’de NCC Grubu tarafından denetleneceği söylenen yeni bir madencilik algoritması olan SPoRA’yı kullanmayı planladığını söyledi.

 

Arweave (AR) Nereden Alınır?

AR token; MXC.COM, Bilaxy, Huobi Global ve Hoo gibi kripto para borsalarında satın alınabilir.

Coini Oyla

Rate this post

Yorumlar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir